Pozor, nacházíte se na staré verzi mého webu. Mrkněte se raději na nový www.jakubstepan.comZa 10 sekund budete přesměrováni automaticky.

Čím aktuálně fotíš?

 
Pro focení i video používám moderní fotoaparát Panasonic Lumix DMC-GH3
 
a objektivy 
Olympus M.ZUIKO 45 mm f/1.8
Olympus M.ZUIKO 12 mm f/2.0
Pentacon 50 mm f/1.8 (M42)
Helios 44M-7 58 mm f/2.0 (M42)
Samyang 7,5 mm f/3.5
Panasonic 14-140 mm f/4-5.6 Aspherical Mega O.I.S.
Panasonic 100-300 mm f/4-5.6 Mega O.I.S.
foto_foceni_fotograf_praha_boleslav_nymburk.JPG
Další vybavení zahrnuje záložní/sekundární tělo Panasonic Lumix DMC-G3, několik externích blesků, dálkové odpalovače, podomácku vyrobený stativ typu "gorillapod" a standardní stativy, fotografické filtry (UV, polarizační, ND, přechodový aj.), makropředsádku, mezikroužky, různé redukce na filtry, podomácku vyrobený reverzní adaptér na objektiv Samyang a reverzní kroužky na jiné objektivy, dálkovou a drátovou spoušť, fotobatoh, fotobrašnu, odrazné desky různých barev, difuzní deštníky, studiové pozadí černé a bílé barvy, kontrukce k fotopozadí, paměťové karty, bateriový grip, náhradní akumulátory, telefon HTC One (M8) pro dálkové ovládání fotoaparátu přes WiFi, grafický tablet a další drobnosti, které se čas od času mohou hodit. Ke zpracování fotografií používám software Zoner Photo Studio, Adobe Lightroom a Adobe Photoshop, ke střihu videa střižnu Adobe Premiere Pro.
Použité vybavení, které mám aktuálně k prodeji, naleznete na Paladixu
 

Kde mohu vidět Tvé fotografie?

 
Portfolio fotografií zde na webu je malé a mé fotografie samozřejmě můžete vidět i leckde jinde. Více fotek mám na své facebookové stránce a v rozsáhlejším portfoliu na Zoneramě. Velké množství fotek se šíří po internetu prostřednictvím mých klientů, kteří si je dávají na webové stránky, facebookové profily atd. Některé fotografie, na kterých nefigurují lidé, nabízím ve fotobance Shutterstock, takže se mohou objevit kdekoli po světě. Fotografie s botanickou nebo přírodovědnou tematikou si můžete prohlédnout v mé rozsáhlé galerii zajímavých přírodních lokalit na Zoneramě. Některé botanické fotky figurují v projektu Botanická fotogalerie, v různých internetových i tištěných magazínech, v knížkách a jiných publikacích. Videa vkládám na svůj kanál na YouTube.
 

Kolik stojí focení?

 
To je složitá otázka. Záleží na náročnosti a také na účelu. Asi chápete, že jinou částku budu požadovat za rodinné focení a jinou za stejně náročné focení pro komerční účely. U komerčních projektů se do ceny snažím promítnout i jejich hodnotu. Rodinná a běžná fashion či glamour focení se obvykle pohybují okolo částky jednoho tisíce korun. U focení akcí, kde strávím více hodin, se můžeme domluvit na částce okolo tří set korun za strávenou hodinu. Ale vše je velice individuální. Právě proto na webu přesný ceník neuvádím. Navíc nechci, aby to bylo to první, podle čeho si fotografa vyberete. Jsem radši, když se mi ozve ten, koho zaujaly mé fotografie a ne ceny focení, byť bývají mnohem nižší než u konkurence.
 

Mohu koupit dárkový poukaz?

 
O dárkový poukaz si můžete napsat a domluvíme se na jeho bezplatném zhotovení. Na focení rodiny, domácího mazlíčka, k Vánocům nebo k narozeninám - vše je možné. Stejně tak si lze domluvit, co bude na poukazu za text i podkladovou fotografii.
 

Fotíš i TFP?

 
Občas ano, ale čím dál méně. Pokud si myslíš, že bych o focení zdarma mohl mít zájem, zkus mi napsat. Třeba zrovna budu mít volněji nebo mi to bude stát za časovou investici :-). A pokud ne, zkusím Ti nabídnout cenu a podle toho se rozhodneš. 
 

Jak daleko můžeš dojet?

 
To záleží na situaci. Jednak jde o atraktivitu samotného focení (třeba i finanční), jednak o mé aktuální časové možnosti. Asi chápete, že strávit půl dne v autě kvůli fotografování za 500 Kč pro mě nebude příliš zajímavé. Napište mi a já vám řeknu, zda jsem ochoten/schopen dojet a kolik by to stálo. Třeba budete mít štěstí a i v případě nevelké atraktivity focení budu ochoten dorazit, protože se v lokalitě budu vyskytovat z jiných důvodů ;-). 
 

Za jak dlouho po focení dostanu fotky?

 
Ve všem se řídím pravidlem, že co neudělám dnes, zapomenu zítra. Proto pokud to jde, začínám na fotografiích pracovat co nejdříve a je tak dost možné, že je dostanete už druhý den po focení. Mám-li práce víc, obvykle to netrvá déle jak týden a delší čekání je už je jen u velmi náročných úprav, rozsáhlých projektů či při mé delší nepřítomnosti. V některých případech dávám fotografie k nahlédnutí už v průběhu procesu a konzultuji s klienty další postupy. 
 

Dostanu i neupravené snímky?

 
Na stránkách snad všech fotografů stojí tučným písmem, že neupravené fotky neposkytují a deset vykřičníků za tím. V mnohých případech je to logické, neboť poskytnuté fotografie jsou jejich reklamou a ne pro každého je špatná reklama taky reklama. Na druhou stranu jsou případy, kdy toto považuji spíše za aroganci. Například při rodinných foceních. Z takových focení mají vzniknout nejen špičková umělecká díla, ale také zaznamenané vzpomínky. Proto věřte, že v takových případech vám rád poskytnu i snímky neupravené. Přesněji řečeno - upravené budou, ale jen velice lehce, tj. převedeny do standardního formátu JPG a pokud to potřebují, tak i s nejzákladnějšími expozičními úpravami. Obvykle také snížím rozlišení a doostřím. Ideální pro uložení do rodinného alba. Samozřejmě očekávám, že když někomu budete ukazovat mou práci, nebudete tyto polotovary vydávat za vrchol mého umění :-).
 

Zvládneš dělat foto i video najednou?

 
Fotky a video najednou dělat lze, ale jen ve výjimečných případech, kdy nejsou klíčové okamžiky typu "Ano." u svatby, které je nutné zaznamenat na obě média. Musíte počítat s tím, že každý okamžik může být jen na na fotografiích, nebo jen na videu a přepínání do druhého modu minimálně několik sekund trvá, v případě výměny objektivů až desítky sekund (záleží na konkrétní situaci). Proto pečlivě zvažte, zda na jednu z činností nenajmout někoho jiného. Samozřejmě pokud se jedná o akce, kde se na focení a natáčení čeká (například natáčení hudebního klipu a současná fotodokumentace), není problém udělat bez větších omezení oboje. V některých případech lze použít i více kamer.  
 

Zvládneš mi ubrat kila?

 
Ano, zvládnu. Ale výraznější korekce postavy dělám jen na Vaši předchozí žádost, protože říct modelce, že by to potřebovala, se příliš nesluší :-). To znamená, že se o to nesmíte bát říct, je to naprosto standardní věc, za kterou se nemusíte stydět. Samozřejmě pokud jde o případ, kdy jsou nedokonalosti postavy způsobené úhlem záběru, zkrátka fotografovaná osoba takto normálně nevypadá, nebojím se korekci udělat. Nikdo si toho nevšimne a všichni budou spokojení.  
 

Budeš moje fotky někde zveřejňovat?

 
Pokud někde fotografie z komerčních focení zveřejňuji, je to zde na webu, případně na Facebooku či Zoneramě, kde mám rozsáhlejší portfolio. Většinou se ale vždy předem zeptám (u osobnějších fotek, jako jsou akty či svatby se zeptám vždy!). Pokud si přejete fotografie jen pro sebe, ať už jsou jakékoli, upozorněte mě na to, prosím. Máte na to jako platící zákazníci plné právo. Samozřejmě pokud budu moci fotografie použít i pro svou prezentaci, která je u fotografa při jeho práci nezbytná, je dost možné, že si na nich dám ještě více záležet a vyhotovím Vám jich i o něco více, než jsme se domluvili. 
 

Upravíš mi fotky, které fotil někdo jiný?

 
Čas od času se na mě s tímto dotazem někdo obrátí, ať už se jedná o dotažení fotografií z maturitního plesu nebo úpravu jedné srdcové fotky z dovolené. Rád se těmto fotografiím budu věnovat, ale je třeba je dodat v co nejvyšší obrazové kvalitě, protože od toho se odvíjí to, jak moc je do fotky možno zasahovat. Cena takových úprav je závislá nejen na náročnosti úprav, ale také na množství fotek. Jinou cenu bych si řekl za důkladnou úpravu jedné fotografie a jinou za základní úpravy dvou set fotografií z dovolené. Ve standardních případech může jít řádobě o desetikoruny za fotografii. 
 

Naučíš mě fotit?

 
Můžeme se domluvit na individuálních lekcích (dnes se tomu často říká workshopy), nebráním se tomu. Vše je o domluvě. Pokud jde o věc, kterou zvládám, rád své know-how předám dál. Jen po mně prosím nechtějte ukázat, jak ovládat Váš fotoaparát. Pokud nejde o Panasonic, nebudu toho vědět o moc víc jak Vy. Jakým tlačítkem se otevírá blesk a kterým kolečkem ovládáte nastavení clony, to si přečtete v manuálu.
 
 
email:  jakubstepan@jakubstepan.com                            Facebook               JakubStepan.com            MRJS – masožravky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one