Pozor, nacházíte se na staré verzi mého webu. Mrkněte se raději na nový www.jakubstepan.comZa 10 sekund budete přesměrováni automaticky.

Za co fotografovi platíte

Za co fotografovi platíte
fotka z portrétního focení
fotka z portrétního focení

 Už jste se někdy zamysleli nad tím, proč chce fotograf tolik peněz za nacvakání pár fotek, které mu zaberou nanejvýše hodinku práce s vámi a pak vám je pošle? Ono to celé není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát a práce s fotkami je ve skutečnosti mnohem více. O tom bych rád něco napsal v dnešním článku.

 Začněme ale od úplného začátku, od úplné nuly, kdy se fotograf učí to, co v budoucnu při profesionální práci bude potřebovat. To je obrovská časová investice. Někdo si dokonce kupuje knížky o focení či navštěvuje různé workshopy, to něco stojí. Nikdo se nenarodil s foťákem v ruce, a to jsme u další investice. Nákup techniky není zrovna levnou záležitostí. Kolikrát jsem si již říkal, že jsem za to mohl mít docela pěkné auto. Tělo, několik objektivů, osvětlovací technika, fotobatoh, software, stativ a spousty dalších drobností, jejichž cena je přemrštěná kvůli nálepce „určeno k focení“. Je to jako kupovat písek k rybičkám, který je několikrát dražší než ten samý písek určený do stavebnictví. Ale často to jinak nejde. Navíc technika se stále vyvíjí, takže to není jen počáteční investice. Tohle všechno, od učení až po počáteční nákup techniky, bych však do ceny focení pro zákazníky až tolik nepromítal. Je to daň za to, že fotograf vůbec může fotit. Nemluvě o tom, že by to měl být i jeho koníček a když někdo hraje ve volném čase tenis, taky nečeká, že se mu vrátí finanční investice do rakety a míčků.

 Velkou investicí je též propagace. Aby se o fotografovi potenciální zákazníci vůbec dověděli, musí se hodně ohánět. Vytvoření a udržování webových stránek, pravidelná aktualizace stránky na Facebooku, doslova cpaní svého jména všude, kde to jen jde, aby si jej vůbec někdo ve velké konkurenci všiml. Není to lehké, ani levné, ani jen o pěkných fotkách, bohužel. Ani nevíte, jak velkou službu mu uděláte, pokud fotografovi jako přátelé s propagací pomůžete. Stačí pouhé sdílení něčeho z jeho stránek na Facebooku. 

 Když už má tohle člověk hotové a občas se mu ozve nějaký zákazník, práce nekončí. Jen už je o trochu příjemnější. Domlouvání termínu focení, příprava na focení včetně dopravy na místo činu – i to stojí minimálně čas, který má svou hodnotu. Následuje vlastní focení a víc zákazník většinou nevidí.

 Fotograf si z focení přiveze domů mnohokrát více snímků než ve skutečnosti zákazníkovi předá. Z těchto snímků se pak pečlivě vybírá, které fotky dále upravovat a které ne. Úprava každé fotky může zabrat řádově minuty. Při focení akcí je to většinou méně, ale například u portrétů není výjimkou, když fotograf u jedné fotky stráví i půl hodiny, chce-li být pečlivý. A pokud se provádí výraznější grafické úpravy (odbourání pozadí, fotomontáže, …), může práce trvat desítky minut až hodiny. Schválně si tedy spočítejte, kolik času stráví fotograf prací pro vás, když vám dodá 30 upravených portrétních fotografií nebo třeba 200 fotografií z rodinné oslavy. Existují sice fotografové, kteří fotky neupravují nebo jen velice málo, ale výsledky tomu obvykle odpovídají. Výmluva, že mají rádi fotografie přírodní, věrné a bez úprav je spíše o tom, že se nenaučili s Photoshopem. Je třeba pochopit, že to, co vyleze z digitálního foťáku, je ve většině případech jen polotovar. 

 Stále vám připadá těch pár stovek hodně za chvilku cvakání? Kdybych měl být opravdu realista, focení takových 15 portrétních fotografií by vyšlo na více jak tisícovku, a to jsem ještě dost při zemi. Jenže to by pak nebylo koho fotit, že? Osobně ale doufám, že z každého takového focení vyjde spokojený zákazník, který své fotky bude ukazovat přátelům, dá si je na Facebook a přímo či nepřímo tak fotografa doporučí i lidem kolem sebe. Nebýt tohoto procesu, málokdo by se o fotografovi dověděl. Krom toho má fotograf k dispozici nové fotky k rozšíření svého portfolia. Je to tedy nakonec oboustranně docela výhodná spolupráce.

portrét
portrét

 Úplně na závěr si dovolím malou poznámku. Často se setkávám s prosbou, zda by šlo udělat třeba jen 3 fotky, aby to bylo co nejlevnější. Možné to pochopitelně je, ale pokud nafotíme jen pár fotek a z nich budu vybírat ty 3, je malá pravděpodobnost, že právě mezi nimi najdeme ty top, které každého ohromí. Kdežto když fotek uděláme více a budeme vybírat z vyššího počtu, výsledky tomu budou odpovídat.

 

16.07.2014 23:37:15
Jakub Štěpán
email:  jakubstepan@jakubstepan.com                            Facebook               JakubStepan.com            MRJS – masožravky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one