Pozor, nacházíte se na staré verzi mého webu. Mrkněte se raději na nový www.jakubstepan.comZa 10 sekund budete přesměrováni automaticky.

Jak fotografovat rostliny

Jak fotografovat rostliny
prstnatec Fuchsův (Dactylorhiza fuchsii) z Krkonoš
prstnatec Fuchsův (Dactylorhiza fuchsii) z Krkonoš

 Protože se pohybuji kromě fotografování i na poli botaniky, rozhodl jsem se napsat článek o fotografování rostlin. Je to totiž disciplína, kterou si skoro každý vyzkoušel nebo alespoň má tu možnost. Nedá se říct, zda je jednoduchá, nebo naopak hodně složitá, ale lze v ní dělat spoustu zbytečných chyb. 

 Fotografie rostlin se v ideálním případě pohybuje kdesi mezi dokumentační a uměleckou rovinou. Tedy aspoň já to tak vnímám. Taková fotografie by měla zachycovat skutečnost, měla by tedy mít své nezanedbatelné dokumentační poslání. Na druhou stranu by měla být provedena s takovou precizností a mistrností, aby nezapadla mezi miliony jiných ryze dokumentačních fotek, které zaujmou jen svým obsahem (pokud publikum vůbec ví, co je ta rostlina zač). Jak toho docílit? Ne, nemám pro vás instantní návod. Snad jen pár tipů ověřených praxí, které by se mohly čas od času hodit a pomoci vaše budoucí snímky vylepšit a posunout ke kýženému cíli. 

TIP 1: Foťte z úrovně očí. 
Toto pravidlo znáte asi spíše od focení zvířat nebo lidí, ale i u rostlin se dá v mnoha případech analogicky aplikovat (typicky u orchidejí v přírodě). Zkuste si k rostlině kleknout a vyfotit ji z boku, přičemž fotoaparát bude mířit kolmo ke stonku. Uvidíte, že rostlina hned vynikne. Pokud ji budete fotit ze stoje odkudsi z výšky, pravděpodobně splyne s okolní vegetací a fotka bude nijaká. 

TIP 2: Komponujte správně.
To se lehko řekne, ale těžko jednoznačně vysvětlí. Určitě však není od věci zopakovat si, co je to pravidlo třetin a zlatý řez. Na internetu je o tom hodně. Obzvláště pokud fotografujete osamocený květ nebo jiný výrazný detail, málokdy vypadá dobře, umístíte-li jej přesně do geometrického středu fotky. Je to věc estetického cítění, kupodivu pro většinu lidí společná.

TIP 3: Měřte expozici podle květu. 
Určitě se vám už taky stalo, že jste fotili bělokvětou rostlinu a květ byl na všech fotkách přepálený, příliš světlý. Fotoaparát totiž nastavil expoziční hodnoty podle celého pole snímku a zanedbatelný malý bílý kvítek do celkového výsledku mohl jen těžko mluvit. Vše je to ale o nastavení. Nastavte si ve vašem fotoaparátu měření expozice podle jednoho bodu, a ten namiřte na květ. Expoziční hodnoty se pak nastaví jen podle květu a výsledek bude hned lepší. Jinou možností je tzv. kompenzace expozice nebo ruční nastavení expozičních hodnot. Okolí květu bude ve výsledku tmavší než normálně, ale většinou je to menší zlo než úplně pokažený hlavní objekt (květ). 

TIP 4: Pracujte s hloubkou ostrosti.
Hloubka ostrosti je ve fotografii rostlin stejně důležitá, jako u portrétů. Odpíchne totiž fotografovaný předmět od rušivého pozadí. Ve většině případů tedy nastavte na fotoaparátu nízké clonové číslo a delší ohniskovou vzdálenost. Myslete ale také na výběr vhodného jedince k focení. Nejlépe rostlinu odpíchnete od pozadí tím, že pozadí bude co nejdál. Nejlépe se bude vyjímat rostlina rostoucí na horizontu nebo ta, která nemá ve své blízkosti příliš mnoho vysoké vegetace. Dále je tu samozřejmě možnost využití umělého pozadí. Za rostlinu nainstalujete jednobarevný papír a je rázem po starostech. 

TIP 5: V poledne odložte foťák a v klidu se naobědvejte.
Polední slunce je nad vaší hlavou, stejně tak nad hlavou fotografovaných květin. Dělá nehezké ostré stíny. Neplatí jen u fotografování rostlin, že poledne není vhodný čas k focení. Raději vyčkejte, až bude sluníčko níž a bude vám opět pomocníkem. Toto pravidlo můžete ignorovat v případě, že fotíte detail rostliny ve stínu, mistrně ovládáte blesk a odrazné desky nebo je zataženo.

TIP 6: Zkuste svou fotku odlišit od ostatních. 
Tu rostlinku, co se právě hodláte zvěčnit, už nejspíš zvěčnily tisíce jiných. Co takhle udělat to na rozdíl od nich aspoň trochu originálněji? Vyfoťte ji při západu slunce, najděte zajímavý detail. Sedá na ni občas nějaký motýl? Vyčkejte pár minut a vyfoťte ji s ním. Minimálně tím zaujmete přátele, kteří se o botaniku nezajímají a samotná fotka kytky jim nic neřekne, i kdyby rostla na jediném místě na světě. 

 
Rosnatka prostřední (Drosera intermedia) z úrovně očí.
Rosnatka prostřední (Drosera intermedia) z úrovně očí.
Když TIP 6 přeženete... :-)
Když TIP 6 přeženete... :-)
Bledule jarní (Leucojum vernum) je jednou z prvních rostlin, které můžete na jaře fotit.
Bledule jarní (Leucojum vernum) je jednou z prvních rostlin, které můžete na jaře fotit.
TIP 7: Barvy v interiéru.
Zatím jsem se zaměřoval na focení rostlin v přírodě, ale co když budete chtít zvěčnit svůj výpěstek doma v květináči? Pokud fotíte v interiéru, dejte si pozor zejména na věrohodnost barev. Různá umělá osvětlení, barevné koberce i barevně vymalované pokoje barvu fotky výrazně ovlivní a ne vždy se to dá plně vylepšit počítačovými úpravami. Myslete na to, že nejlepší je vždy světlo přirozené. Postavte si fotografovaný objekt k oknu nebo rovnou ven, je-li to možné. Aby fotografie plnila svou dokumentační roli, barvy by neměly být zkreslené. 

TIP 8: Víte, co fotíte? 
Když už si s focením dané rostlinky dáváte tu práci, bylo by fajn vědět, co je to vlastně za druh a čím je zajímavý. Fotografie „prstnatce májového z Prášil na Šumavě“ má větší hodnotu a využití než fotografie „hezké kytky ze Šumavy“. Pokud je na vaší fotce opravdová vzácnost, doporučuji neuvádět přesné místo nálezu, je to neetické – vystavíte tím rostlinu přílišnému turistickému ruchu. 

TIP 9: Buďte vynalézaví. 
Nestačí mít jen dobrý foťák. Ten v mnoha případech ani nepotřebujete a stačí vám obyčejný levný kompakt. Musíte mít nápad a pokud se nespokojíte s běžnou pampeliškou, i jisté znalosti o výskytu zajímavých druhů. To se dá načíst, ale ty nápady se musí vymyslet. Jak vyfotit rostlinu, která běžně roste v těch nejtemnějších místech lesa? Jak fotit druh, který roste pod vodou a když ho vytáhnete nad hladinu, ztratí svůj tvar? Jak rostlinu stabilizovat, když fouká vítr a kýve s ní sem a tam? Na to už si musí každý přijít sám. 

TIP 10: Protože deset tipů vypadá lépe než devět, dodám ještě jeden.
CESTUJTE a mějte při tom oči otevřené, protože ty nejzajímavější rostliny, které jen tak někdo nefotil, ty za vámi samy nepřijdou! 

 
Prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) z úrovně očí a za teplého večerního sluníčka.
Prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) z úrovně očí a za teplého večerního sluníčka.
Detail listů rosnatky Drosera falconeri. Zde se uplatní i blesk.
Detail listů rosnatky Drosera falconeri. Zde se uplatní i blesk.
 Na závěr jedna ochranářsko-etická poznámka. Je velmi časté, například na známých lokalitách orchidejí, že ty nejkrásnější rostliny mají kolem sebe vyškubaný kruh (okolní vegetace se do fotky přece nehodí, že?), vedou k nim vyšlapané cestičky a vliv dychtivých návštěvníků-fotografů je vidět už z dálky. Přátelé, snažte se, abyste po sobě zanechávali jak lokalitu, tak samotné rostliny, přesně v takovém stavu, jako když jste přišli. Když chování neohleduplných návštěvní přímo neponičí rostliny, přinejmenším poničí estetický ráz celého místa, za což budoucí návštěvníci jistě nepoděkují. Používejte při focení nejen foťák, ale i hlavu. Jedině tak se budete moci svou fotkou s čistým svědomím pochlubit!
Kruštík širolistý (Epipactis helleborine).
Kruštík širolistý (Epipactis helleborine).
Jedna z možností, jak fotografovat vodní rostliny. Na snímku aldrovandka měchýřkatá (Aldrovanda vesiculosa).
Jedna z možností, jak fotografovat vodní rostliny. Na snímku aldrovandka měchýřkatá (Aldrovanda vesiculosa).
Zákulisí focení vstavače nachového (Orchis purpurea) se zeleným papírovým pozadím.
Zákulisí focení vstavače nachového (Orchis purpurea) se zeleným papírovým pozadím.
 
17.07.2014 13:54:54
Jakub Štěpán
email:  jakubstepan@jakubstepan.com                            Facebook               JakubStepan.com            MRJS – masožravky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one