Pozor, nacházíte se na staré verzi mého webu. Mrkněte se raději na nový www.jakubstepan.comZa 10 sekund budete přesměrováni automaticky.

Fotografie lidského oka

Fotografie lidského oka
eye gallery_53.jpg

  Makrofotografie a další techniky zvětšení zobrazení vždy odkrývaly člověku nový pohled na věc. Pohled, který lidské oko samo o sobě neposkytne. Vidět něco poprvé v takových detailech je vždy ohromně vzrušující a já se do toho pocitu rychle zamiloval. Článků o makrofotografii už tu proto několik bylo. Kdo mou práci občas sleduje, určitě mu neuniklo, že častým tématem snímků je lidské oko. To oko, které sledujete při konverzaci s jinými lidmi, to, na které se obvykle ostří při focení portrétů, i to, které je jinak přilepené k fotoaparátu z opačné strany, na hledáčku.

  Začátky byly strastiplné úplně stejně jako při focení jiných drobných objektů. Prostě to chtělo čas, trpělivost, dobré nápady ve správné okamžiky a spoustu nadšení. Na rozdíl od focení hmyzu je focení lidského oka poněkud nestandardní disciplínou, a tak na to člověk musí přijít sám, bez návodů na internetu a rad zkušenějších kolegů. Naštěstí se to od jiných focení až tolik neliší. Nejsložitější na tom všem vlastně je samotné zjištění, že to za to stojí. Nový nápad je vždy těžší na realizaci než zkopírování již existujícího. Tím nechci říct, že jsem jediný člověk na světě, co fotí detaily očí, ale ve svých začátcích jsem nikoho takového neznal a tím pádem ani nemohl kopírovat. Dnes vím, že podobnými fotografiemi se proslavil například arménský fotograf Suren Manvelyan


  A co je na tom vlastně tak zajímavé a vzrušující? Ten nový pohled! Pohled do očí. To, jak je každé oko úplně jiné než všechny ostatní, která člověk kdy fotil nebo viděl. Dokonce to oko v detailu vypadá o dost jinak než když se na něj díváte z běžné vzdálenosti. Teprve při detailním pohledu poznáte jeho skutečně neskutečnou strukturu a hloubku... a vtáhne vás.

 
Takto může vypadat proces focení. Autor fotografie: Martin Doubek
Takto může vypadat proces focení. Autor fotografie: Martin Doubek
  K fotografování očí používám podobné sestavy jako u jiných makrofotografií. Nejčastěji je to portrétní objektiv s makropředsádkou, případně ten samý objektiv s reverzně nasazeným druhým portrétním objektivem. K tomu samozřejmě blesk, který zajistí dostatek světla i dynamičnosti fotografie. Důležitý je pak také postproces snímků v počítači. Koho to z technické stránky zajímá víc, může se podívat na minulý článek, kde jsem se technikám makrofotografie blíže věnoval. Není to jediný způsob, jak se dají oči fotit. Je to způsob, jakým fotím já. Dovolím si k tomu ještě zmínit jeden velmi smutný fakt. Čím většího zvětšení chcete dosáhnout, tím je to těžší. Vyplnit fotografii celým okem, to je hračka a dá se to udělat i velmi kvalitně, ale udělat detail duhovky, kde na okrajích snímku nic jiného než duhovka nebude, to chce hodně tréninku. Nerad tohle říkám, protože jsem zastánce levnějších alternativních technik focení, ale v podobných extrémních případech levná řešení nemusí být dostačující.   
 
eye gallery_49.jpg
eye gallery_35.jpg

  První experimenty s focením očí jsem začal dělat teprve někdy v polovině roku 2012. To mě ještě čekala předlouhá cesta k vysněnému cíli, ve kterém jsou fotky s dostatečným zvětšením i obrazovou kvalitou. Těžko říct, zda jsem toho cíle již dosáhl. Nejspíš ne, ale posun za těch pár let je veliký. Největší začátečnickou chybou byly přehnané úpravy kontrastu a barevnosti, kterých jsem se nadšeně dopouštěl. Programy pro editaci fotek jsou mocné nástroje a je jen na člověku, zda zvládne úpravy udržet ve vkusné rovině. Málokdo to dokáže hned na první pokus, já to nezvládl. 

  Nejprve jsem zkoušel fotit vlastní oči, poté jsem zkusil mnohem jednodušší věc, a to focení očí někoho jiného. Nicméně při fotografování, kde si nejsem ani trochu jist výsledkem, experimentuji stále sám na sobě, byť je to složitější. Vysněných zvětšení při dokonalé obrazové kvalitě jsem ještě nedosáhl, a tak je stále za čím jít. Ve své „sbírce“ mám aktuálně oči desítek různých lidí a snažím se ji rozšiřovat. Nevím, zda to celé má nějaký účel. Spíše asi ne. Dělám to proto, že je to zajímavé, možná i fascinující a když to bude někomu inspirací nebo jej to aspoň zaujme, budu spokojen.
 
focení očí jak fotit makro detail.jpg
eye gallery_55.jpg

  Své dosavadní fotografie očí jsem si dovolil dát do souhrnné galerie na Facebooku. Jsou seřazeny chronologicky od mých začátků až po novější snímky – jistě si všimnete rozdílů. Pro zpestření jsem fotografie lidských očí proložil i několika snímky očí z říše zvířat. V rámci nového projektu s pracovním názvem "Human eye" však hodlám v hromadných foceních nasbírat větší množství uniformních fotografií lidského oka a udělat něco velkého. Zatím není jasné, co přesně to bude, ale určitě se můžete těšit na zajímavou podívanou :-). Nechte se navnadit videem složeným z očí nafocených při prvním hromadném focení a zapojte se do projektu i Vy!  
 

nové webové stránky projektu HUMAN EYE

 
 
22.12.2015 22:01:36
Jakub Štěpán
email:  jakubstepan@jakubstepan.com                            Facebook               JakubStepan.com            MRJS – masožravky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one