Pozor, nacházíte se na staré verzi mého webu. Mrkněte se raději na nový www.jakubstepan.comZa 10 sekund budete přesměrováni automaticky.

focení očí.jpg
12.9.2015
 
  Makrofotografie a další techniky zvětšení zobrazení vždy odkrývaly člověku nový pohled na věc. Pohled, který lidské oko samo o sobě neposkytne. Vidět něco poprvé v takových detailech je vždy ohromně vzrušující a já se do toho pocitu rychle zamiloval. Článků o makrofotografii už tu proto několik bylo. Kdo mou práci občas sleduje, určitě mu neuniklo, že častým tématem snímků je lidské oko. To oko, které sledujete při konverzaci s jinými lidmi, to, na které se obvykle ostří při focení portrétů, i to, které je jinak přilepené k fotoaparátu z opačné strany, na hledáčku.
jak fotit makro.jpg
12.11.2014

 Už je tomu téměř rok, co na mém webu vyšel článek Tajemství extrémního makra aneb focení s obráceným objektivem, který měl poměrně velký pozitivní ohlas a řada fotografů se popsanou technikou nechala inspirovat. Rozhodl jsem se na článek volně navázat a seznámit vás s dalšími levnými a efektivními technikami fotografování velmi drobných objektů.
jak fotografovat zrcadlovkou pro začátečníky.JPG
10.2.2014
 
 Velmi často se setkávám s lidmi, kteří by rádi začali fotit nebo už fotí, ale mají zmatek v základních expozičních parametrech a důležitých fotografických termínech. Pojmy jako citlivost ISO, clona, expoziční čas a další jsou pro ně neznámé. Sice o nich všude čtou, ale informací je vždy tolik naráz, že je z toho akorát tak guláš. Pokud mezi ně patříte, právě pro vás jsem napsal následující článek. Čtěte dál.
jak fotografovat rostliny pro začátečníky_7.JPG
5.2.2014

 Protože se pohybuji kromě fotografování i na poli botaniky, rozhodl jsem se napsat článek o fotografování rostlin. Je to totiž disciplína, kterou si skoro každý vyzkoušel nebo alespoň má tu možnost. Nedá se říct, zda je jednoduchá, nebo naopak hodně složitá, ale lze v ní dělat spoustu zbytečných chyb.
jak vybrat fotak vyber fotoaparatu.jpg
15.1.2014

 Protože se na mě čas od času někdo obrátí s prosbou, zda bych mu nepomohl s výběrem fotoaparátu, rozhodl jsem se napsat na toto téma krátký článek. Cílem nebude dovést vás až ke konkrétnímu modelu, ale spíše k zamyšlení se, co od foťáku vlastně chcete a v jakých vodách vyhledávat. Kvalita fotek není vždy o velikosti fotoaparátu a počtu megapixelů.
foto praha prosek boleslav 9.jpg
19.12.2013

 Jak jsem se k fotografování dostal, čím jsem si při této cestě prošel a co důležitého jsem se při ní naučil – to bych rád vyjádřil následujícím článkem. Může vám být inspirací, zajímavostí a v něčem snad i varováním či poučením. 
fotograf na párty 2 – kopie.jpg

13.12.2013

 Možná jste už vy nebo vaši přátelé pořádali nějakou větší oslavu narozenin či jakoukoli jinou společenskou akci, kde se sejdou lidé a kde se něco děje. Uvažovali jste o tom, jak nejlépe akci zdokumentovat, abyste si uchovali vzpomínky (nebo snad i zjistili, co se dělo, když už měl každý upito trochu víc). Vyplatí se pozvat si profesionálního fotografa?

focení reverzním objektivem 4.JPG
7.12.2013
 
 Nejspíše jste už někdy zírali na detailní snímky hmyzu, na kterých šlo skoro spočítat, z kolika očí je složené hmyzí oko poskládáno. I já takhle mnohokrát koukal na fotky jiných fotografů a říkal si, že na tohle se svou technikou v žádném případě nedosáhnu. Jenže pak se ukázalo, že to až tak složité není a pokud člověk zná pár fíglů, zvládne takové fotky se základním vybavením. Nevěříte? O důvod víc číst dál.
za co fotografovi platíte 3.jpg

4.12.2013

 Už jste se někdy zamysleli nad tím, proč chce fotograf tolik peněz za nacvakání pár fotek, které mu zaberou nanejvýše hodinku práce s vámi a pak vám je pošle? Ono to celé není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát a práce s fotkami je ve skutečnosti mnohem více. O tom bych rád něco napsal v dnešním článku.

jak fotit portréty 9.jpg
30.11.2013
 
 Portrétní fotografie je jedna z nejjednodušších a také nejoblíbenějších fotografických disciplín. Všimněte si, kolik fotografů a také fotografek se na portréty zaměřuje a když občas ukáží fotku z jiného oboru, je lepší to tiše přehlédnout. Focení portrétů není náročné dokonce ani finančně a dá se rychle naučit. V tomto článku bychom se společně podívali, na co je dobré se při tomto focení zaměřit a zkrátka jak na to. Dopředu podotýkám, že každý fotograf může mít jiné zkušenosti a osvědčené metody; zde se dozvíte, jak to dělám já a ne každý se s mým názorem a postupy musí ztotožňovat.
P1040612.jpg
23.11.2013
 
 Kdo se už někdy aspoň trochu vrtal v mé fotografické práci, jistě si všiml, že poněkud vybočuji z řady fotografickou technikou, kterou používám. Od začátku fotím na tzv. CSC fotoaparáty, tedy kompakty s výměnnými objektivy, jak je tento typ foťáků často označován. I když k tomu slovu „kompakt" by se slušelo doplnit, že ne každý CSC fotoaparát by se dal označit za kompaktní. V tomto článku bych rád vysvětlil své důvody, proč fotím bez zrcátka a jaké to má výhody i nevýhody.  
email:  jakubstepan@jakubstepan.com                            Facebook               JakubStepan.com            MRJS – masožravky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one